En omfattande Aliko-retrofit på en 15 år gammal kantpress
Denna EHT-kantpress från 2010 har ett 9000 mm långt bockningslängd och ett presskraft på 1600 ton. Den ursprungliga 50-300 Vario-Dynan uppgraderades till Aliko CNC Vario-Dynan 50-400. För att uppfylla kundens önskemål tog Alikos designteam fram en Vario-dynan som kombinerar två vario-dynan i en. Operatören kan manuellt växla mellan V-dynor 50-300 eller 150-400. Både Aliko CNC Vario-Dynan 50-300 och 150-400 styrs via CNC-panelen.
För effektiv bockning och ett perfekt bockningsresultat installerades en Aliko Vario-bombering 400. Aliko CNC Vario-bombering 400 är uppbyggd av servodrivna självspärrande kilar. Dessa kilar justeras av servomotorer via kontrollpanelen. Kilarna är placerade var 500 mm, och varje kil kan styras med en noggrannhet på 0,01 mm. Möjligheten att justera bombering så exakt är idealisk när man arbetar med krävande material och eftersträvar ett felfritt bockningsresultat.
Ryggraden i denna Aliko-retrofit är ett Lazer Safe-säkerhetssystem, bockningslinjelaser och Cybelec CybTouch-kontrollpanel.
Tekniska specifikationer
- Bockningslängd – 9000 mm
- Presskraft – 1600 tn
- Aliko Vario crowning 400
- Cybelec CybTouch
- Lazer Safe
- Linjelaser för markering av bockningslinje

