Hög böjningskvalitet och extrem produktionseffektivitet
Denna Aliko SP7000-1600 Giant är designad för att producera stora produkter för försvarsindustrin. Dess specialdesign inkluderar flera tidigare osedda lösningar för tillbehörsutrustning.
Den har totalt tre kranar, varav två är placerade högst upp på maskinen för att stödja hantering av plåt både vid maskinens fram- och baksida. Den integrerade kranen på sidan av bockmaskinen möjliggör att övre verktyg kan flyttas mellan bockbordet och verktygsförvaringsplatsen som är belägen på maskinens sida. Förvaringsplatsen har en designad plats för varje rak och svanhalsig övre verktyg samt för varje stämpelspets som behövs.
Aliko Tool Station, som är placerad på höger sida, används i detta fall enbart för att förvara nedre verktyg och för att flytta dem till bockbordet via en transferbro. Denna Aliko CNC Vario-matris är unik eftersom en pneumatisk 1V-klämning för nedre verktyg kan fästas på den. V-matriser mellan 100 och 350 mm kan justeras med Aliko CNC Vario-matris direkt från Cybelec-kontrollen.
Maskinens bakmått, med 6 axlar, och Heavy Duty plåtföljare är också CNC-styrda, vilket gör justeringar mellan bockserier snabba och enkla.
Tekniska specifikationer
- Bockningslängd – 7000mm
- Presskraft – 1600tn
- Cybelec VisiPac 2D
- 6-axligt bakre anslag
- Manuell låsning av öververktyg
- Aliko CNC Vario-Dynan 350
- Kranhanteringssystem för arbetsstycken